Home / Sport / 16th FAI European Aerobatics Championship

16th FAI European Aerobatics Championship

16th FAI European Aerobatics Championship

Po delší odmlce se na letiště do Hradce Králové opět slétli vybraní zástupci týmů z Evropy, aby změřili síly na 16. Mistrovství Evropy v kategorii Unlimited, které se konalo od 5. do 13. července.

Většina závodníků využila velkorysosti organizátorů, kteří nabídli možnost trénovat v místě konání již v posledním červnovém týdnu. Hradecké nebe se tak akrobatickými speciály plnilo v předstihu.
Startovní pole čítalo na 51 pilotů z celkem 17 států, mimo jiné i z Japonska, Brazílie, Kanady, USA, Izraele a Austrálie. To dokládá, že na letišti bylo po celou dobu konání hezky živo. Mezi startujícími byla dobře známá jména jako Michail Mamistov, Světlana Kapanina, Viktor Čmal, Nicolas Ivanoff (pilot Red Bull Air Race) a mnoho dalších.
Český tým měl původně čítat pět pilotů, bohužel Mirek Červenka se do začátku mistrovství nevyléčil ze zranění, a tak naše barvy hájili Jan Adamec, Martin Muck, Jan Rozlivka a Martin Šonka na letounech SU-31M. Jako warm-up pilot usedal po celou dobu soutěže navíc do SU-29 zástupce kategorie Advanced Martin Vecko.
Počasí, které je vždy tou nejvyšší instancí a určuje průběh soutěží, se chovalo střídavě přívětivě, několikrát se z důvodu deště nebo silného větru přerušovalo, jeden den se nelétalo vůbec. I tak se ale podařilo odlétat předepsané programy.
16. Mistrovství Evropy v Hradci Králové dalo možnost udělat si velmi dobrý přehled o tom, jak vypadá současná akrobatická scéna. Této možnosti využili rovněž esa jako Péter Besenyei, Klaus Schrodt a Heinz Müller, aby si „předvybrali“ možné budoucí piloty pro Red Bull Air Race Rookie Camps.
Závěr mistrovství patřil již tradičně „Poháru Ivana Tučka”, který dal prostor pro ukázku vysoké pilotáže jedenácti vybraným pilotům a současně dal vzpomenout na jednoho z našich úspěšných akrobatů minulých let.Celkovým vítězem 16. Mistrovství Evropy, kategorie Unlimited a „Poháru Ivana Tučka“, se stal Michail Mamistov, který tak potvrdil svoji, potažmo ruskou nadvládu v současném světě klasických soutěží v letecké akrobacii.
Umístění našich pilotů, kteří královské kategorii teprve přicházejí na chuť, v tak silné konkurenci dokazuje, že se do budoucna můžeme jistě těšit i medailové pozice.

 

 

Jak to viděl: Nejlepší z Čechů Martin Šonka

 

Týden před začátkem závodu jsme, stejně jako ostatní týmy, měli možnost trénovat přímo nad letištěm v akrobatickém boxu určeném pro soutěž. To nám moc pomohlo, protože jsme si „nakoukali“ okolí letiště. Stejně tak to ale pomohlo ostatním týmům, protože většina z nich této možnosti také využila.
Samotný závod byl velice dobře zorganizován a probíhal v přátelské atmosféře, byl pouze několikrát přerušen kvůli dešti nebo příliš silnému větru. I přesto se podařilo odlétat povinnou sestavu, která se nezapočítává do celkových výsledků, potom volnou a jednu tajnou sestavu, jež bývá – a taky byla – nejtěžší. Se svojí volnou sestavou jsem příliš spokojený nebyl, protože jsem udělal několik nepřesností, které se potom zákonitě musely projevit ve výsledcích. Po volné sestavě se létala sestava tajná. Závodníci ji nemohou trénovat a při ní se ukáže, jak jsou schopní zalétat prvky, které nemají dokonale nacvičené. Z mého zdaleka ne stoprocentního výkonu nakonec bylo 14. místo v tajné sestavě, v celkovém hodnocení potom 17. místo.
Myslím, že celý náš tým pod vedením trenéra Stano Bajzíka podal velice slušný výkon, a pokud se nám dalším tréninkem podaří odstranit drobné chyby, jsem si jist, že budeme všichni schopni bojovat o příčky nejvyšší.

 

 

Jak to viděl: Šéftrenér reprezentace Stanislav Bajzík

 

Organizátor v Hradci Králové vytvořil pro fungování naší reprezentace i pro ostatní účastníky ME dokonalé podmínky tak, aby každý závodník mohl podat dostatečný výkon. Bylo vytvořeno zázemí, které není na všech soutěžích standardní. Samotný fakt, že toto mistrovství se konalo 15 minut letu od naší základny, nám výrazně snížil náklady na účast, protože přelety na soutěže vždy výrazně zasáhnou do rozpočtu závodního týmu. Další skutečností je, že reprezentace ČR neplatila plné vklady, jenom odvod na FAI a ubytování.
Pořádání mezinárodních soutěží na našem území obecně zvyšuje popularitu letecké akrobacie a prezentuje rovněž samotný AeČR. Obecně mě trochu zarazila nechuť AeČR na pořádání takové akce, když jsem přišel s návrhem na pořádání ME v ČR za podmínky, že zajistím část „podpůrných peněz“ a dodáme z LAC ČR vše potřebné na pořádání soutěže. Asi mé osobě, mým slibům a činům představitelé AeČR nevěří. Společnost Gemini port, zastoupená Danielem Tučkem – bývalým akrobatem – se ale rozhodla, že do rizika půjde, a společně s organizačním týmem dokázala zajistit ME na vysoké mezinárodní úrovni.
Všichni zúčastnění na ME splnili svůj úkol, a proto bylo mistrovství ve světě považováno za úspěšné. Chybou každého mistrovství je, že musí pracovat s dobrovolníky a že nemá plnou výkonnou moc, kterou má v rukou jury a hlavní rozhodčí. Tyto skutečnosti brzdí soutěž a můžou lehce způsobit zcela zásadní zdržení a někdy i neúspěch akce. Výrazně nedostatečná byla prezentace mistrovství. Tuto skutečnost bych hlavně vyčítal AeČR, který nepochopil, že pořádání a správná prezentace je velice dobrou reklamou i pro AeČR. Prezentovat politikům činnost AeČr prostřednictvím ME mohla být nejlepší příležitostí, jak ukázat, že jsme sportovní svaz, který podporuje svoji reprezentaci a využívá na to i podporu od státu. Nelze se rozplývat nad tím, že byl zařízen on-line internetový přenos a že pohár Ivana Tučka se živě vysílal na ČT 4 Sport. Co pro to udělal náš svaz?

 

 

Reprezentace

 

Naše reprezentace se soutěží v kategorii Unlimited v letech 2002 až 2005 neúčastnila z důvodů nevhodné techniky. V této době jsme vyřizovali pořízení letounů SU, které se podařilo získat na základě mezivládní dohody mezi ČR a Ruskou federací.
Letos se nám povedlo na soutěž připravit celý tým (čtyř závodníků), kteří teoreticky měli, i když jenom malou, šanci zúčastnit se bojů o medaile.
Naši piloti nastupovali do soubojů na dvou SU 31M, což jsou letouny, které dnes patří mezi nejlepší na světě a plně vyhovují kategorii Unlimited. Z prostředků závodníků, LAC ČR a Sazky se nám do závodů podařilo vyměnit zakázané ruské „MTV Propeller” za originální. Tato úprava nepřinesla zlepšení výkonů, ale byla nevyhnutelná pro zachování způsobilosti. Piloti prozatím nemají v této kategorii dostatečné zkušenosti a kvůli amatérským podmínkám, ve kterých jsou nuceni trénovat, bude postup dopředu na medailové pozice pomalý, nebo nebude možný. Přípravu si naši reprezentanti musí dofinancovat ze svých zdrojů. V průměru odvádějí za letovou hodinu na SU celkem 13 000 Kč (palivo, olej, pojištění, údržba a mechanik, díly, legislativa, hangár, plocha, trenér-manažer...).

 

Výsledky 16. Mistrovství ME v kategorii Unlimited:

 

Picture-5_medium

1. Michail Mamistov [RUS] SU 26M
2. Renaud Ecalle [FRA] E 300SC
3. Oleg Spolyansky [RUS] SU 26M
4. Světlana Kapanina [RUS] SU 26M
5. Elena Klimovitch [RUS] SU 26M
...
16. Viktor Čmal [RUS] SU 26M
17. Martin Šonka [CZE] SU 31M
18. Martin Muck [CZE] SU 31M
34. Jan Adamec [CZE] SU 31M
43. Jan Rozlivka [CZE] SU 31M

Komentář

Log v nebo create uživatelský účet do komentáře.