Home / Profily a testy / Osobnosti / Striži : výjimečná akrobatická skupina

Striži : výjimečná akrobatická skupina

Striži : výjimečná akrobatická skupina

Od rudě zbarvených letounů MiG-15, 17, 19 a 21 až po MiG-29.

Tradice skupiny Striži sahají až do 50. let 20. století. Již tehdy připadl 237. gardovému proskurovskému centru předvádění letecké techniky I. N. Kožeduba náročný úkol předvádět moderní letadla a hlavně skupinovou pilotáž na ukázkách pro představitele vlády, armády, pro zahraniční delegace, ale i na veřejných leteckých dnech. V roce 1989 vzniká v Kubince nedaleko Moskvy smíšený letecký pluk pro osvojení a ukázky nových letadel. Ve výzbroji má nejen MiG-29, ale i Su-27 a dokonce stíhací bombardéry Su-17 a Su-24 a bitevníky Su-25. V roce 1991 dochází ke zformování tří samostatných akrobatických skupin: Striži na MiG-29, Russkije viťjazi na Su-27 a Nebesnyje gusary na Su-25.

Úspěch hned napoprvé

Za oficiální datum zrození skupiny Striži se považuje 6. květen 1991, kdy skupina elegantních devětadvacítek poprvé vystoupila na veřejnosti pod tímto názvem, získaným od hbitých ptáků – rorýsů. Už v říjnu stejného roku Striži vyrážejí za hranice Ruska, konkrétně do švédské Uppsaly. Prvním veřejným zahraničním předvedením je však účast na oslavách 50. výročí založení eskadry Normandie-Němen ve Francii. Šest bílo-modrých migů odkudsi z Ruska ohromilo západní laické i odborné publikum svým uměním, přesností figur vysoké pilotáže (přemet, šikmý přemet, výkrut atd.) prováděných ve skupině, elegancí změny tvarů formací (šipka, obálka, kříž, pyramida, křídlo, hvězdice...). Vrcholem pak byl velmi efektní rozchod „tulipán“ s odstřelem klamných cílů. V roce 1993 se Striži zúčastnili aerosalónu Lima ’93 v Malajsii a letecké výstavy v Thajsku. Zde, v jihovýchodní Asii, se povedlo technikům skupiny vytvořit zajímavý rekord: čtveřice MiGů-29 byla totiž přepravena z Kubinky do Asie v útrobách obřího An-124 Ruslan v rozloženém stavu, pozemní personál letouny během tří dnů sestavil zpět dohromady a skupina mohla bez problémů odlétat své představení. Rok 1993 znamenal pro Striže další zahraniční ukázky, představili se ještě v Belgii, Číně, Vietnamu, Mongolsku, a hlavně tento rok skupině přinesl ocenění „Nejlepší akrobatická skupina světa“.

Picture 3

Originální kombinace

Následuje dlouhý útlum, skupina vystupuje pouze doma v Rusku. Výjimkou je rok 1997, kdy se Rorýsi podívali za oceán do USA a cestou stihli pár leteckých dnů v Evropě (Finsko, Holandsko, Bulharsko). V roce 1999 opouští letectvo většina pilotů skupiny a „znovuzrození“ Strižů trvá celý rok. Zásluhou gardového plukovníka Nikolaje Djatla skupina i přes obrovské personální a finanční potíže nezanikla a postupně, nejprve v sólu, pak ve čtyřce, pětici a šestici, se Rorýsi vrátili na nebe.

V roce 2002 začali kubinští piloti realizovat unikátní a možná i bláznivý nápad – skupinovou slétanost osmi letadel, ale dvou různých typů! Čtveřice Su-27 Russkich viťjazů a čtyřka MiG-29 Strižů v jedné skupině nacvičují nejen různé tvary formací, ale i prvky vyšší pilotáže ve skupině. Jakékoliv skupinové létání je velmi složité, ale co teprve když je tak velká, těsně sevřená skupina složená z letounů hmotnostně i výkonově tak odlišných! Nad Rudým náměstím při oslavách Dne nezávislosti Ruska 12. 6. 2003 pak přelétlo ve formaci dokonce
10 (!) letadel – 4x Su-27 + 6x MiG-29, a po příletu na Kubinku v téhle sestavě provedlo úžasnou show. Dodnes občas tato „supergrupa“, nyní již v stabilizovaném počtu devíti strojů (5x Su-27 + 4x MiG-29), vystupuje, ať doma v Kubince nebo na mezinárodním moskevském aerosalónu, který se koná každý lichý rok v Žukovském. Skupinu Striži jsme měli možnost vidět i u nás, a to v roce 2005 na brněnském CIAFu, kam pětice migů přilétla již v nových předváděcích barvách: bílo-červené se stylizovanou modrou siluetou rorýse na hřbetě a spodku a s modrým nápisem „MiG“ na směrovkách. Podívaná to byla o to vzácnější, že v následujících letech skupina radikálně omezila počet svých vystoupení.

Komentář

Log v nebo create uživatelský účet do komentáře.