Home / Profily a testy / Osobnosti / Dmitrij Alexandrovič Koposov: Kolokol nenapodobujte!

Dmitrij Alexandrovič Koposov: Kolokol nenapodobujte!

Dmitrij Alexandrovič Koposov: Kolokol nenapodobujte!

To pilotům radí gardový podplukovník Dmitrij Alexandrovič Koposov, zástupce velitele akrobatické skupiny „Striži“ v otázkách výchovy.

Létat skupinovou akrobacii na výkonných proudových stíhacích letounech mohou skutečně jen ti nejlepší. Dmitrij Alexandrovič Koposov mezi ně patří. I přes ne zcela ideální podmínky pokračuje se svými kolegy v tradici slavné vojenské akrobatické skupiny.

Můžete krátce popsat svoji dosavadní leteckou kariéru? Jak jste se stal pilotem a kde všude jste létal?

Zakončil jsem Černigovské vyšší vojenské letecké učiliště v roce 1990 na letounu L-39. Poté jsem sloužil na stíhacích MiG-29 na základnách Bagaj-Baranovka (Saratovská oblast), Senaki (Gruzie), Tockoje (Orenburská oblast), Primorsko-Achtarsk (Krasnodarský kraj; zde jsem si ještě osvojil Su-25), Jerevan (Arménie). Od roku 2000 létám v Kubince. Do současnosti mám nalétáno zhruba 750 hodin.

Jak jste se stal členem skupiny Striži? A jaké jsou požadavky na její nové příslušníky? Provádíte nějaké speciální výběrové řízení?

Pro přijetí do skupiny existuje speciální konkurz. Adepti musejí složit zkoušky z teoretických znalostí letecké techniky a poté absolvovat letovou prověrku ve dvoumístném stroji s jedním z instruktorů skupiny. Dalším požadavkem je věk do 28 let a minimálně 2. pilotní třída. Stejnou procedurou jsem musel projít i já.

Jak dlouho většinou létají piloti ve skupině?

Zpravidla létají, dokud jim to dovolí zdraví (v průměru do 40–45 let), pak obyčejně pokračují v letecké kariéře v civilním letectví.

Jak je skupina organizována? Jde o samostatnou vojenskou jednotku, nebo je součástí jiné jednotky? Piloti se věnují jen akrobacii, nebo plní i běžný bojový výcvik?

Skupina náleží do stavu 237. centra předvádění letecké techniky. Piloti netrénují pouze akrobatické létání, ale současně musejí plnit všechny úkoly jako příslušníci normálního stíhacího pluku.

Jak probíhá samotný akrobatický výcvik? Kolik hodin nalétáte a jaká je osnova výcviku?

Základní princip je „od jednoduchého ke složitému“ a zpravidla je pilot připraven k předvádění letecké techniky ve vzduchu po 2–3 letech od příchodu ke skupině. Průměrný roční nálet pilota je 60–100 hodin.

Kdo vytváří akrobatické sestavy, které předvádíte na veřejnosti?

Komplex akrobatických figur je plodem kolektivního úsilí všech členů skupiny, poté se všechny prvky dolaďují při cvičných letech a nakonec se představí veřejnosti.

Který z akrobatických prvků považujete na nejtěžší? Můžete jeho provedení detailně popsat?

Pro mě osobně je to nejspíše „kolokol“, tedy pád po ocase. Technika jeho provedení je mimochodem velmi jednoduchá – je třeba vyvést letadlo na výšku minimálně 1500 metrů a nulovou rychlost při úhlu stoupání 70 stupňů. Výchozí parametry jsou čistě na uvážení pilota a dále se kompenzují změnou tahu motorů, přetížením a úhlem náběhu při zahájení manévru. Následující činnosti pro vyvedení letadla z této polohy se trénují nejdříve při cvičných letech v cvičném prostoru na středních výškách a pak teprve přímo nad letištěm. Konkrétní rozpočet a úkony pak závisejí na větším množství faktorů, například na zůstatku paliva v daném okamžiku, ale i na individuálních vlastnostech konkrétního stroje. Podrobnější popis by však zabral příliš místa a také bych měl nerad na svědomí nějakého pilota, který by si na základě mého textu chtěl kolokol střihnout.

Fungování skupiny platí plně ruské letectvo, nebo máte i nějaké sponzory?

Jiné financování, než mají ostatní letecké útvary, ze strany letectva není. A jediné, na co používáme prostředky od sponzorů, jsou „striží“ uniformy a oblečení pro letecký a technický personál skupiny.

Kolik vystoupení absolvujete během roku doma a kolik v zahraničí? Podle čeho vybíráte, kam poletíte a kam ne, a jak dlouho předem je nutné vaše vystoupení objednat? Můžete říci, v jakém rozpětí se pohybuje cena za vaše vystoupení v zahraničí?

My si nevybíráme, kam poletíme a kam ne. Všechny otázky týkající se organizování vystoupení jak na území Ruské federace, tak i v zahraničí, řeší odpovídající oddělení Generálního štábu vzdušných sil a Správa mezinárodní vojenské spolupráce Ministerstva obrany RF.

Kolik a jakých letadel máte k dispozici? Jsou nějak speciálně upravené a vybavené?

V současné době máme ve skupině devět letounů MiG-29 připravených k předvádění.Úprava letadel spočívá pouze v jedinečném zbarvení a doplnění navigačních a některých dalších (spojovací, systém zásobování energií) systémů pro přelety po mezinárodních letových tratích. Žádné úpravy týkající se systémů řízení, zbraní či zaměřovačů na našich letadlech aplikovány nejsou.

Kolik techniků se o vaše letouny stará? Jsou také stálými příslušníky skupiny a procházejí také nějakým výběrem?

V pozemním personálu Strižů je kolem třiceti lidí. Jsou také stálými členy skupiny, ale žádný speciální výběr na pozici technického personálu neexistuje.

Kolik pozemního personálu s vámi létá na airshow? Jak je zajištěna údržba vašich letadel v zahraničí, kolik a jakého vybavení a náhradních dílů s sebou vozíte?

Skupina je při svých zahraničních návštěvách plně soběstačná, při takových akcích se šesti letadly nás doprovází již zmíněný počet třiceti lidí technického personálu. Seznam náhradních dílů a příslušenství asi není nutný, ale chtěl bych podotknout, že jsme ještě ani jednou neposílali doprovodné letadlo pro nějakou pomoc zpět na základnu. To jasně hovoří o vysoké spolehlivosti MiGu-29 i o vysoké úrovni našeho technického personálu.

Picture 3

Sloužit u tak slavné skupiny je jistě prestižní úkol. Jaké mají její příslušníci postavení v rámci celých vzdušných sil? Existuje rozdíl v počtu nalétaných hodin mezi vašimi piloty a piloty běžných bojových útvarů? Můžete prozradit, jaká je průměrná mzda pilotů ve skupině?

Služba u Strižů je samozřejmě opravdu velmi prestižní, odvíjí se od toho i zvláštní vztah ke členům Strižů ze strany vojáků z ostatních jednotek letectva. Rozdíly mezi ročním náletem pilotů skupiny a ostatními řadovými piloty se za poslední roky smazaly. Ohledně finančního ohodnocení členů skupiny mohu pouze říci, že se nijak neliší od mzdy řadových pilotů vzdušných sil RF odpovídající kategorie.

Panuje nějaká rivalita mezi vaší skupinou a skupinou Russkije viťjazi? Jsou mezi skupinami nějaké zásadní rozdíly, kromě letadel? Mám na mysli třeba styl létání, organizaci, prestiž a podobně.

Stylem létání se opravdu skupiny liší, je to dáno specifikem pilotáže letadel různých typů, záleží zde na rychlostech, úhlech náběhu, přetížení atd. Mezi skupinami určitě existuje zdravé soupeření ve vzduchu, ale to nám pilotům nebrání přátelit se na zemi. Kromě toho nás stmeluje také létání ve společných formacích.

Létání v slavné skupině představuje určitě jeden z vrcholů letecké kariéry. Vy sám osobně máte ještě nějaké cíle, jichž byste chtěl dosáhnout?

Zalétat si na MiG-29OVT.

Článek byl připraven s velkou pomocí skupiny „Striži“ a serveru www.strizhi.ru. Tento server slouží jako veřejná podpora akrobatické skupiny Striži. Stránky byly založeny díky přímé iniciativě pilotů. Rozvíjejí se jako volně přístupný projekt – interaktivní centrum pro informování
veřejnosti o činnosti skupiny Striži. Na stránkách serveru se piloti virtuálně setkávají se svými diváky a fandy, publikují se zde novinky o všech skupinách 237. CPAT základny Kubinka.

Komentář

Log v nebo create uživatelský účet do komentáře.