Home / Profily a testy / Letouny / VL 3: Nejrychlejší ULL

VL 3: Nejrychlejší ULL

VL 3: Nejrychlejší ULL

Český letoun VL 3 drží v současné době tři světové rychlostní rekordy. Je určený pro především pro náročné a zkušenější piloty, kteří chtějí mít vysoký komfort a vysokou rychlost letu.

Výroba ultralehkých letadel a lehkých sportovních letadel v ČR patří jak svou kvalitou, tak objemem vyrobených letadel ke světové špičce. Stroj VL 3 je pak špičkou mezi špičkovými letadly.

Fenoménem české konstrukční školy jsou ultralehké a lehké letouny kompozitové konstrukce. První kompozitové ultralehké letouny byly konstruovány od roku 1993 a od té doby se stále zvyšovala jejich technická a technologická úroveň a samozřejmě také výkonnost. Tento rozvoj byl umožněn rozumnými schvalovacími postupy, které nastavila Letecká amatérská asociace, uvádějící tyto letouny do provozu, a samozřejmě také konkurenčním prostředím a tlakem zákazníků na domácí i zahraniční scéně. České firmy ostatně drží zhruba 30% podíl všech letadel prodaných v USA v nové americké kategorii – Light Sport Aircraft, LSA.

Do kategorie výkonově a technologicky špičkových celokompozitových letounů patří i letoun VL 3 konstruktérské dvojice inženýrů Miroslava a Petra Kábrtů, vlastníků konstrukční a výpočtářské firmy Vanessa v Litomyšli. Na tomto elegantním a aerodynamicky zdařilém letounu se zúročily mnohaleté zkušenosti, které konstruktéři získali při navrhování celých letounů, navrhování technologií a kompozitových konstrukcí a při realizaci aerodynamických a pevnostních výpočtů, jež prováděli jak pro naše, tak pro zahraniční firmy. O svém vlastním letounu ve Vanesse přemýšleli dlouho, hledali optimální řešení tak, aby vznikl letoun špičkových výkonů. To se jim podařilo. Stroj VL 3 drží v současné době rekordy na přímé bázi 15 km 274,78 km/h, na trojúhelníku 50 km 262,0 km/h a na trojúhelníku 100 km 268,4 km/h. Rekordní lety vykonal známý zkušební pilot a instruktor pan Jiří Unzeitig s Věrou Vavřínovou.

Charakteristika VL 3

Letoun v současné době vyrábí firma AVEKO Choceň. Kompozitové díly se laminují v dílnách v Chocni, kde také v oddělených prostorech probíhá celková montáž letounu, zástavba pohonné jednotky a zástavba přístrojového vybavení.
Letoun VL 3 je celokompozitový ultralehký dolnoplošník s posádkou sedící vedle sebe. Vyrábí se ve dvou verzích v kategorii UL, a to se zatahovacím podvozkem a s podvozkem pevným. Vždy se jedná o podvozek v uspořádání s příďovým kolem. Další variantou je verze pro americký trh v kategorii LSA, kde se vždy vyžaduje pevný podvozek a letoun má zvětšené křídlo, větší plochu tak, aby splnil požadavky amerického předpisu, který vyžaduje pádovou rychlost v čisté letové konfiguraci – tedy bez vztlakových klapek – maximálně 83 km/h.Tato varianta je schválena na vzletovou hmotnost 600 kg.
Pohonnou jednotku vždy tvoří osvědčený motor Rotax 912 ULS, tj. s objemem válců 1400 ccm a o maximálním výkonu 73,5 kW (100 hp).
Použitá vrtule je dvoulistá, za letu elektricky stavitelná, typ SR 3000 od firmy Woodcomp z Odoleny Vody.
Trup letounu je sendvičové konstrukce, s kombinací uhlíkové a hybridní tkaniny kevlar/uhlík, a 4 mm silné pěnové hmoty Herex. Křídlo mírného lichoběžníkového půdorysu má moderní laminární profil NACA NLF. Potahy křídla tvoří uhlíko-skelné sendviče, s nosníkem s pásnicemi z uhlíkového rowingu. Křídlo je konstrukčně dvoudutinové, což významně zvyšuje pevnost v krutu, a má poměrně malá křidélka obdobné konstrukce a velkou odštěpnou vztlakovou klapku. Ocasní plochy klasického uspořádání disponují podobnou konstrukcí jako křídlo. Hlavní podvozkové nohy zatahovacího podvozku tvoří kompozitové pružiny a mají šikmou osu, kolem níž se zatahují do otvorů v trupu.
Zatahovací podvozek je po zatažení hydraulickými válci zcela zakrytý, takže povrch letounu je hladký a čistý. Pro případ potřeby nouzového vysunutí podvozku je letoun vybavený ručním ovládáním – hydraulická pumpička je umístěna vlevo do levého pilotního sedadla. Ocelová příďová noha podvozku, odpružená pryžovou pružinou, se zatahuje dozadu. V průběhu zatahování se kolo automaticky nastaví do přímého směru.
Palivové nádrže jsou integrální v náběžné hraně křídla a mají objem 2x 45 l. Na přání je možné vybavit letoun integrovaným raketovým záchranným systémem GRS 6/473 SD Speedy liberecké firmy Galaxy High Technology. Záchranný systém je schopný zajistit záchranu posádky s letounem od výšky cca 100 m nad terénem.

Zajímavosti

Když k letounu přicházíte, zaujme vás čistými tvary a krásným povrchem kompozitové konstrukce. Když letoun ve Vysokém Mýtě parkuje vedle Meta Sokola, což bylo vždy pěkné, klasické letadlo, snadno si uvědomíte ten propastný rozdíl v aerodynamické čistotě těchto strojů.
VL 3 je poměrně malé, nízko posazené letadlo. Po odklopení velkého plexisklového krytu kabiny nastoupíte pohodlně, ale při vystupování to je stejné, jako když vystupujete ze sportovního auta. Kabina je široká 105 cm; například proti Cessně 152 je o téměř 5 cm širší. Posádka sedí na dobře čalouněných sedačkách, poměrně nízko, ale výhled jak na zemi, tak za letu je slušný. Výhledu velmi pomáhá boční okénko, jež zajistí pohled do zadní polosféry, takže když letíte s někým stupňovitě ve skupině, můžete kontrolovat polohu stroje za vámi.

Letoun, s nímž jsem létal, byl vybavený klasickými letovými přístroji, motorové přístroje byly reprezentovány sdruženým elektronickým přístrojem FLYTEC. Mnoho zákazníků ovšem volí v současnosti variantu se skleněným kokpitem, který je také k dispozici. V kabině za zády pilotů se nachází zavazadlový prostor pro maximálně 20 kg zavazadel.

VL 3 ve vzduchu

Po nahození a zahřátí Rotaxe na provozní teplotu je možné pojíždět na VPD. Vrtuli je třeba nastavit na malý úhel náběhu, vztlakové klapky vysunout do startovní polohy 15°. Po pozvolném přidání plné přípusti letoun rychle akceleruje. V průběhu startu je nutné dát trochu pravé nohy, aby neutíkal ze směru. Při zhruba 70 km/h se zvedne příďové kolo a poté se letoun odpoutá od země. Není zapotřebí provádět „výdrž“ nad zemí, ale začít stoupat a udržet rychlost do 120 km/h tak, aby se nepřetočil motor a nepřekročila povolená rychlost s klapkami. Po zasunutí vztlakových klapek a podvozku je nutné přestavět vrtuli na hrubší úhel náběhu a při cca 5500 ot/min při rychlosti asi 130 km/h dosahuje hodnota stoupání na maximální vzletové hmotnosti 6,5 m/s. Nejvyšší rychlost pro let s otevřeným podvozkem je stanovena na 150 km/h. Doba nutná k otevření nebo zavření podvozku činí 12 vteřin.

VL-3-Nejrychlejsi-ULL

Po nastoupání do letové hladiny je třeba upravit úhel nastavení vrtule na cestovní režim. Při 4500 ot/min stroj letí 230 km/h. Letové vlastnosti jsou příjemné a prosté záludností. V zatáčkách dobře sedí a v rovném letu nemá snahu nikam uhýbat. Nejvyšší rychlost při trvalém maximálním výkonu motoru, tj. při 5500 ot/min, je zhruba 260-270 km/h. Maximální nepřekročitelná rychlost VNE činí 302 km/h.
Letadlo se pilotuje příjemně, ale není určeno pro začátečníky. Pro přistání je nutné napřed z rychlosti asi 230 km zbrzdit pod 150 km/h pro vysunutí podvozku. Při čistotě letounu to chvíli trvá a poté se nos zvedne vzhůru. Po vysunutí podvozku vzroste aerodynamický odpor a je zapotřebí trochu přidat plyn a přestavět vrtuli na nízký úhel nastavení. Po třetí zatáčce je nutné dále snížit rychlost na 110 km/h, což zase znamená zvýšení nosu letadla, ale stroj se chová stále příjemně, jen se zhorší výhled dopředu. Následuje vysunutí vztlakových klapek, napřed do polohy 15° a po čtvrté zatáčce na finále se vysunou klapky na 37° a poslední polohu 55°. Klapky se ovládají mechanicky ruční pákou a výhodou je, že pilot přímo cítí odpor při vysouvání, takže kdyby se snažil vysunovat klapky při příliš vysoké rychlosti, ihned to na odporu páky pozná.
Po vysunutí klapek do poslední polohy letoun poměrně strmě klesá. Pouhou volbou klapek tedy má pilot k dispozici velký rozsah úhlů klesání.Vlastní přistání je velmi příjemné, stroj nemá snahu plavat a dosedá při rychlosti pod 65 km/h.
Spotřeba paliva při rychlosti kolem 230-240 km/h činí zhruba 15 l/hodinu letu a při 260 km/h pak 18 l. Ekonomická rychlost je 210 km/h (na 55 % výkonu Rotaxu 4300 ot/min, 24 inch plnění), kdy se spotřeba pohybuje kolem hodnoty 12 l/h.
Maximální letová hmotnost činí podle leteckého zákona 450 kg, respektive s integrovaným záchranným systémem 472,5 kg. Konstrukčně byly zkoušky provedeny pro 560 kg a s touto vzletovou hmotností stroj létá v zemích, kde je to dovoleno (JAR). Prázdná hmotnost se zatahovacím podvozkem je 300 kg a s pevným podvozkem 285 kg. Prázdná hmotnost závisí na vybavení letounu.
Letoun VL 3 je určený především pro náročné a zkušenější piloty, kteří chtějí mít vysoký komfort a vysokou rychlost letu. Na pilotáž není letoun zvláště náročný, ale při vyšších rychlostech je na vše méně času a pilot musí věnovat pozornost přestavování vrtule a věnovat se zatahovacímu podvozku. Letadlo je vhodné pro létání na větší vzdálenost a pro leteckou turistiku. V dubnu tohoto roku provedl například jeden ze zákazníků z Lucemburska etapový let v rámci Rally faraónů do Egypta a na Sinajský poloostrov v délce přes 10 000 km.Firma vyrobila zatím 28 letadel a vyvezla je také do řady zemí. První prototypový letoun vzlétl v roce 2004 a certifikaci LAA ČR tento stroj získal v roce 2007. Cena letadla ve verzi se zatahovacím podvozkem a plném vybavení avionikou činí 2 milióny korun bez DPH.

 

Základní technické údaje:
Délka 6,2 m
Rozpětí 8,44 m
Výška 2,05 m
Plocha křídel 9,8 m2
Pohonná jednotka:
Motor Rotax 912 ULS
Vrtule SR 3000 dvoulistá, za letu přestavitelná
Výkony:
Pádová rychlost VSO 64 km/h
Max. rychlost v horizontální letu
při max. trvalém výkonu motoru VH 280 km/h
Max. nepřekročitelná rychlost VNE 302 km/h
Stoupavost 6,7 m/s
Délka vzletu přes překážku 15 m 270 m
Hmotnosti:
Hmotnost prázdného letounu
Se zatahovacím podvozkem 300 kg
S pevným podvozkem 285 kg
Max. vzletová hmotnost 450 kg/472,5 kg se záchranným systémem

Komentář

Log v nebo create uživatelský účet do komentáře.