Home / Profily a testy / Letouny / Pilatus PC-12 NG: Na Heathrow i do buše

Pilatus PC-12 NG: Na Heathrow i do buše

Pilatus PC-12 NG: Na Heathrow i do buše

Na stojánce statických exponátů na letošním AERU ve Friedrichshafenu byl jen těžko k přehlédnutí. Na první pohled možná jen pro své rozměry, kterými převyšuje jiné malé turbovrtulové stroje, po bližším seznámení pak pro precizní provedení až do nejmenších detailů. Švýcarská hodinářská práce.

Kde se vzal

Pilatus PC-12 se poprvé vznesl do vzduchu v roce 1991. Zkonstruován byl v podstatě podle požadavků australské Letecké lékařské služby (Flying Doctor Service of Australia), k níž první stroje nastoupily v roce 1994. Od té doby nalétalo dvacet australských letounů přes 120 tisíc hodin letového času, dopravujíce lékaře za pacienty do vzdálených končin, kde o zpevněných vzletových drahách jen slyšeli. Do celého světa pak bylo za uplynulých 24 let dodáno na 780 strojů, které slouží jak v civilním, tak vojenském sektoru. Požadavky Australanů pak daly letounu do vínku celou řadu unikátních vlastností, od konstrukce umožňující certifikaci pro letové operace z nezpevněných ploch, přes dostatečně prostorný trup až po velké nákladové dveře, umožňující pohodlnou manipulaci s přepravovanými náklady.
 A při tom všem je Pilatus PC-12 elegantním strojem s ladnými tvary, vedle něhož se luxusní služební limuzína bude cítit jako chudý příbuzný. Po mnoha letech promyšleného vylepšování detailů se PC-12 dočkal v loňském roce prvního výrazného omlazení v podobě varianty označené PC-12 NG (New Generation), která přináší novou pohonnou jednotku, avioniku, elektrické systémy a v neposlední řadě nové ergonomické řešení kokpitu.

Na první pohled

První podstatná změna oproti dosavadním verzím PC-12 se skrývá hned za čtyřlistou vrtulí Hartzell s možností reverzace tahu a praporování vrtulových listů. Nový motor Pratt and Whitney PT-6A-67P nahradil starší motor verze 67B. Nabízí termodynamický výkon až 1744 k, ale jeho vzletový výkon je omezen na 1200 k, ponechávajících dostatečnou výkonovou rezervu pro vysoké nadmořské výšky a teploty. Motor o vyšším výkonu rovněž nabízí větší dodávku vzduchu do přetlakové kabiny a pneumatických systémů letadla.

Nová je rovněž elektrická instalace se dvěma 28V/300A elektrickými generátory místo jednoho generátoru a jednoho menšího záložního alternátoru starších verzí PC-12. Systém je doplněn dvěma 24V/42AH akumulátory
 a záložním zdrojem (baterií) EPS (Emergency Power Supply). Ten je schopen v případě totálního výpadku primárního elektrického systému napájet pomocí speciální sběrnice záložní systémy po dobu třiceti minut.

Před křídlem se na levé straně trupu za pilotní kabinou nacházejí hlavní vstupní dveře s integrovanými schůdky, které je možné otevřít zevnitř i zvenčí. Za křídlem, opět na levé straně, pak jsou velké elektricky ovládané nákladové dveře o rozměrech 1,32 x 1,35 m, jež pojmou standardní nákladovou paletu. Nákladové dveře se vyklápějí nahoru, takže po otevření nechávají ničím nerušený přístup do nákladového prostoru. Pravá strana trupu je pak v prostoru nad křídlem vybavena nouzovým východem. Čistá křídla nesou každé nádrž paliva o obsahu 761 litrů paliva. Aerodynamický kryt na konci pravého křídla pak skrývá povětrnostní radar, který je integrovanou součástí systému Honeywell Apex. Ocasní plochy mají tvar T a jsou vybaveny klasickým směrovým a výškovým kormidlem. Marně bychom však na výškovce hledali vyvažovací plošku, podélné vyvážení je zajištěno pomocí stavitelného stabilizátoru, podobně jako na dopravních letadlech. Inteligentně je řešeno i odmrazování životně důležitých částí letounu. Zatímco v případě náběžných hran křídla a ocasních ploch je použito pneumatického systému, vrtulové listy a skla kabiny jsou vyhřívány elektricky, zatímco vstup vzduchu do motoru se vyhřívá za pomoci výfukových plynů.

Kokpit

Kompletně inovovaný kokpit navržený designérským centrem BMW Designworks skrývá nejviditelnější změnu verze NG, kompletně novou avioniku Honeywell Primus Apex, která s posádkou interaguje především za pomoci čtyř velkoplošných desetipalcových LCD obrazovek. Dvě ve funkci „primárního letového displeje“ (PFD) se nacházejí před každým z pilotních křesel, další dvě pak na střední konzoli v roli „multifunkčních displejů“ (MFD).

Plochu každé z obrazovek je pak možné rozdělit na několik sekcí, z nichž každá může obsahovat data od specifických systémů. Zde se rovněž zobrazují i údaje o aktuální konfiguraci stroje, jako poloha klapek, podvozku či trimů. Klasické analogové přístroje v kokpitu PC-12 NG už vůbec nenajdeme, neboť veškeré záložní přístroje jsou integrovány do samostatně zálohovaného přístroje ESIS (Electronic Standby Instrument System) vlevo od kapitánova PFD.

Středová konzole pak obsahuje kromě obou MFD i velkou alfanumerickou klávesnici palubního letového počítače FMS včetně malého „joysticku“ pro zadávání dat do systému. Zadaná data se pak dle potřeby přenášejí do vybraných segmentů. Jedna z obrazovek je alternativně napájena nouzovým elektrickým okruhem, takže umožňuje předletové programování FMS i při vypnuté palubní elektrické síti.

Kokpit PC-12 NG rozhodně není konstruován s „levnou“ avionikou jako ostatní letadla této kategorie. Jeho systém Honeywell Apex sdílí stejné jádro se svým vyspělejším bratrem „Primus Epic“, který slouží v nejmodernějších biz-jetech nejvyšší kategorie, stojících desetinásobek ceny PC12.

Kabina

Do kabiny se vchází z malého vestibulu za vstupními dveřmi, který díky své konfiguraci připomíná vstup do dopravních letounů a vytváří dojem odděleného prostoru pro kokpit od prostoru vlastní kabiny pro cestující. Zde se nachází také dveřmi uzavíratelná toaleta, z pohledu hodnocení letounu sice ne příliš důležitý prvek, z pohledu komfortu a soukromí cestujících ovšem výrazné plus. Interiér kabiny, která je skutečně prostorná a je jedním z klíčů úspěchu PC-12 na trhu, byl u verze PC-12 NG stejně jako kokpit navržen americkým designérským studiem automobilky BMW a učinil skvělý letoun bezpochyby ještě lepším. Kabina (bez prostoru kokpitu) disponuje délkou 5,16 m, šířkou 1,52 m a výškou 1,42 m, a nabízí tak uživatelům PC-12 tolik prostoru jako nikdo z konkurence. V zadní části kabiny pak najdeme prostor pro zavazadla, který je vyhřívaný a přístupný za letu, protože je součástí přetlakové části trupu.

Interiér kabiny je možné podle přání zákazníka nakonfigurovat jako až devítimístný, v případě luxusního obchodního letounu je pak nejobvyklejší šestimístné uspořádání, popřípadě je možné vnitřní prostor rozdělit na část pro cestující a část pro náklad. Možná je samozřejmě i čistě nákladní varianta a nesmíme zapomenout ani na speciální zdravotnické provedení s úpravou pro přepravu dvou ležících pacientů s podporou životních funkcí.

Létání s PC-12 NG

PC-12 NG, ačkoli je plně vybaven pro dva piloty, je certifikován rovněž pro provoz s jedním pilotem. Je schopen vzlétat a přistávat i na extrémně krátkých a nezpevněných dráhách. Je certifikován pro provoz ve dne i v noci, VFR i IFR, včetně námrazy. Posádce ve všech fázích letu pomáhá mnoho automatických funkcí systému Apex, za všechny vzpomeňme alespoň automatické nastavování systému přetlakování kabiny, které od pilota nevyžaduje za celý let ani jediný úkon.

Silnější verze motoru poskytuje verzi NG oproti jejím předchůdcům ještě svižnější stoupání, takže do maximální letové hladiny FL300 (9150 m) umí dostoupat zhruba za dvacet minut. Díky RVSM certifikaci umí PC-12 NG využít svých nejvyšších povolených hladin i prakticky, neboť dnes již ve velké části světa nelze letadla provozovat nad FL280 bez této certifikace.

Cestovní rychlost činí 270 uzlů, neboli 500 km/h. Velká zásoba paliva a úsporná pohonná jednotka pak umožňují dosáhnout doletu až 3000 km. Díky pohodlné kabině s toaletou pak tento dolet není pouze teoretický, ale dá se prakticky využít.

Pro adventurního pilota je PC-12 NG letadlem snů. Na světě prakticky neexistuje žádné jiné letadlo, které by v sobě kombinovalo komfort, stabilitu a cestovní výkonnost „civilizovaného“ letadla s obratností, flexibilitou a takřka „nezničitelností“ stroje určeného do odlehlé divočiny.

Konzervativní pilot může být na začátku trošku na rozpacích z jednomotorové koncepce letadla, ale technická spolehlivost motoru PT6A i celého letadla PC-12 je příkladná. Za celou dobu existence typu od roku 1991 bylo zaznamenáno pouze osm případů ztráty výkonu motoru při více než 12 miliónech nalétaných hodinách celé flotily. Ani v jednom případě však nevedla ztráta výkonu k tragédii. V těchto parametrech bezpečnosti předčí PC-12 i mnohé své dvoumotorové konkurenty.

Závěrem

Hodnoceno z mnoha pohledů je dnes Pilatus PC-12 obchodní letoun, který svému uživateli přináší nejkomplexnější služby. Přestože je pomalejší než jeho alternativy poháněné proudovými motory, má – vzhledem ke svým specifickým schopnostem operovat z krátkých nezpevněných ploch – možnost dopravit svého uživatele tak blízko jeho cíli, jak je to jen možné, a výrazně tak šetřit jeho vzácný čas. Prostorná kabina pak umožňuje operativně kombinovat prostor pro cestující a náklad, se kterým je možné pohodlně manipulovat díky rozměrným nákladovým vratům. To vše při zachování pohodlného a luxusního interiéru, nabízejícího komfortní cestování i na velké vzdálenosti, kde při porovnání užitečného nákladu, spotřeby a doletu PC-12 NG skutečně září.

V nepravděpodobném případě vysazení motoru má pilot k dispozici vše pro to, aby svůj stroj bezpečně přivedl na zem. Ze své maximální letové hladiny může PC-12 doklouzat do vzdálenosti přes 80 námořních mil, takže stalo-li by se to uprostřed České republiky, může si pilot vybrat k přistání téměř kterékoli letiště v ČR, a k tomu ještě některá rakouská nebo polská letiště. Během klouzání bude mít k dispozici všechny funkce systému Apex včetně autopilota a dobře trénovaný pilot by neměl mít potíže s úspěšným nouzovým přistáním.

Uspořádání interiéru s nástupními schůdky hned za kabinou připomíná spíše „dospělý“ dopravní letoun, stejně jako jej připomíná palubní deska nejnovější verze NG s velkoplošnými displeji systému Apex. Při tom všem je ale vše uzpůsobeno tak, aby letoun mohl pohodlně ovládat jediný pilot, tak jak to umožňuje jeho certifikace.

Sečteno a podtrženo, zřejmě ne nadarmo se říká, že Pilatus PC-12 si na trhu obchodních letounů vytvořil třídu samu pro sebe.

Pilatus PC-12 NG

Komentář

Log v nebo create uživatelský účet do komentáře.