Home / Profily a testy / Kluzáky / HK36 Super Dimona – užitečný motorizovaný kluzák

HK36 Super Dimona – užitečný motorizovaný kluzák

HK36 Super Dimona – užitečný motorizovaný kluzák

Nedávno jsme se pokusili nastínit problematiku vlekání větroňů UL letadly, a prolomit tak pomyslnou hranici mezi těmi „normálními“ a ultralighty. Představili jsme vám jeden z možných vlečných UL letounů, WT-9 Dynamic. Dnes jdeme ještě dál a přinášíme test motorizovaného kluzáku, který je již od výrobce vybaven vlečným zařízením. Vítejte ve světě, kde plachtař vleká plachtaře!

Rakouskou firmu Diamond aircraft Industries GmbH jsme představovali čtenářům minulý rok. Testovali jsme jejich dvoumotorový letoun DA-42D Twin Star, poháněný vznětovými motory. Program firmy je pestrý, začíná motorizovanými kluzáky a končí malým bizjetem D-Jet. Design letounů si nese napříč výrobním programem určité společné prvky, díky nimž jsou letouny nezaměnitelné.

Drak letounů Super Dimona a další kompozitové díly pro ostatní letouny Diamond vyrábí od roku 2006 slovenská firma COMP-LET, s.r.o., na letišti Senica. I když je letoun dílensky velmi dobře zpracován, nemohli jsme se zbavit určitého rozpačitého pocitu z doplňkového vybavení, ale i z některých plastových dílů. Naviják vlečného lana, který cenu za design určitě nevyhraje, je umístěn v zavazadlovém prostoru za kabinou, páka sekacího zařízení vlečného lana je moc pěkně „po ruce“ na pravém místě (jen seknout), překryt přístrojové desky je vyroben z podezřele měkkého plastu, který se divně kroutí... jsou tu zkrátka detaily, které by stály za vychytání. Na detaily to nelétá, řeknete si. Ale Dimona není žádná kusovka v pár exemplářích. Výrobce uvádí přes 900 vyrobených kluzáků.

Nastupujeme a letíme

Po přípravě kluzáku na start a protočení motoru můžeme nastoupit. Překryt kabiny, vyrobený z jednoho kusu plexi, se odklápí směrem dozadu, podobně jako u Vivata. Bort kabiny je poměrně vysoko, pro pohodlnější nastupování je z každé strany kabiny schůdek a v překrytu přístrojové desky jako madlo prolis. Pilotní prostor je pohodlný i pro větší piloty, zvlášť šířka kabiny vás nenutí se moc k sobě tulit. Výhled z kabiny je skvělý. Nahazujeme motor, po lehkém zahřátí vyrážíme uskutečnit motorovou zkoušku dál od budov. Pojíždění s brzděným tříkolovým podvozkem s vlečeným příďovým kolem je bezproblémové, je však potřeba si zvyknout. První pokusy tak mohou připomínat tanec na ledě. V patrnosti je potřeba mít i větší rozpětí kluzáku.

Start Dimony je prost jakýchkoliv záludností. Letoun není vybaven vztlakovými klapkami, a celý start se prování na cestovní výkon. Po zhruba 200 m se Dimona odpoutá a můžeme stoupat. Po dosažení požadované výšky stačí kluzák převést do horizontu, převážit a... dívat se po kraji. Na trvalý cestovní výkon (při plnicím tlaku 34.0 inHg a 2260 ot./min) Dimona uhání cca 210 km/h při spotřebě kolem 18 l/h. Ekonomický režim (při plnicím tlaku 25.0 inHg a 2100 ot./min), kdy činí spotřeba 15 l/h, umožní cestovat cca 160 km/h. Příjemné, že?

Akrobacie a úmyslné vývrtky jsou zakázány, pády však ne, a tak jsme si je vyzkoušeli. Dimona před pádem varuje velmi lehkých chvěním, i tak můžete letět s plně dotaženou řídicí pákou. Kluzák je velmi stabilní a při pádu nemá tendenci klonit se na žádnou stranu. Chováním je Dimona spíš školní stroj, s úžasným výhledem ven. Na nějaké zlobení a prudší obraty není stavěná. Maximální rychlost v obratu je omezena na 220 km/h, tedy vyšší než na trvalý cestovní výkon.

Po vypnutí motoru a přestavění vrtule do praporu Dimona krásně plachtí s kluzákem 1:27 při rychlosti 100 km/h. Není to sice žádný přeletářký brus, ale je to krásné polétání, srovnatelné s Blaníkem.

Přistání je prosto jakýchkoliv záludností. Dimona nemá vztlakové klapky. Rozpočet pilot upravuje účinnými brzdicími klapkami, které se vysunují na horní straně křídla. A pak je tu možnost, na rozdíl od bezmotorových kluzáků, v nejhorším případě přidat plyn. Po zarolování k hangáru je třeba vyčkat na ochlazení turba výkonného motoru.

Vlekání

Pro vlekání s Dimonou je nutné mít kvalifikaci vlekaře (TOW). Počáteční fáze aerovleku je příjemnější, neboť vlečný i vlečený je kluzák s přibližně podobnými minimálními rychlostmi. Vleky s Dimonou se provádějí na maximální trvalý cestovní režim, je tu tedy stále k dispozici určitá výkonnostní rezerva.
 V aerovleku jsou výkony přibližně srovnatelné se Z-142. Klesání je ale i při plně vysunutých brzdicích klapkách delší. Maximální povolená hmotnost vlečeného větroně činí 700 kg.
 Při vlekání je Dimona samozřejmě mnohem méně hlučná, tak ubude stížností od remcavých sousedů.

Servis a náklady

Drak celokompozitového letounu nevyžaduje zvláštní údržbu. Limitujícím faktorem je tedy motor. Použitý motor rakouské firmy Rotax je pověstný svou spolehlivostí a díky počtu vyrobených kusů a rozmanitosti použití jsou jeho servisní intervaly a limity dobře známy. Majitel může dobře kalkulovat s cenou servisu i životností motoru. Ta závisí samozřejmě na jeho zatížení a použitém palivu. Dimona může létat na letištích běžný letecký benzín, ale v tomto případě činí servisní interval motoru 50 hodin. Při použití doporučovaného bezolovnatého benzínu je to 100 hodin. Životnost motoru činí 1200 hodin, potom následuje generální oprava a prodloužení o dalších 1200 hodin. Cena této operace se pohybuje kolem 300 000 Kč, pokud není potřeba měnit turbo, je cena o 75 000 nižší.

Technické údaje 

Délka 7,28 m

Rozpětí 16,33 m

Výška 1,9 m

Plocha křídel 15,3 m2

Pohonná jednotka:

Motor Rotax 914 F3 (115 k)

Vrtule dvoulistá, hydraulicky stavěná,
 konstantních otáček

Kapacita nádrže 80 l

Hmotnosti:

Hmotnost prázdného letounu 568 kg

Max. vzletová hmotnost 770 kg

Výkony:

Max. rychlost v horizontální letu při max. výkonu 261 km/h

Cestovní rychlost v horizontální letu při 65% trvalém výkonu 220 km/h

Spotřeba při 65% výkonu 18 l/h

Stoupavost 5,4 m/s

Délka vzletu 182 m

Délka vzletu přes překážku 15 m 274 m

Minimální opadání 1,18 m/s

Klouzavost 1:27

Servis námi testovaného letounu se naposledy prováděl přímo u výrobce, nedaleko Vídně. Hlavním důvodem byla výměna chladiče a chladicí kapaliny a změna kapotáže motoru. Výrobce tak konečně vyřešil jeden z hlavních problémů, na nějž si stěžovali zákazníci této nejvýkonnější verze, totiž že v letních měsících se při vlekání motor přehříval. Stohodinová prohlídka je záležitostí několika dní, cena nepřesahuje 25 000 Kč. Do servisu je možno s letounem přiletět, je totiž přímo na letišti Wiener Neustadt.

A protože na penězích záleží až v první řadě, podle údajů dovozce je cena námi testovaného letounu, včetně zařízení pro vlekání kluzáků, přibližně 3 000 000 Kč.

Hangárování rozměrného kluzáku by v budoucnu mohly zjednodušit přípravky, které zatím nemá české zastoupení k dispozici. S jejich pomocí se dají složit křídla a kluzák by tak v hangáru nezabíral tolik místa. Tento úkon by měl zvládnout jeden muž.

Proletěli jsme se... a co dál?

K létání se Super Dimonou je potřeba mít kvalifikaci pilota motorizovaného kluzáku (TMG). Dá se získat přímo výcvikem, nalétáním necelých 14 hodin a složením zkoušek. Další možností je dolétat si část výcviku
 z kvalifikace PPL, nebo GLD. Létání se Super Dimonou, motorizovaným kluzákem, pak získá další rozměr. Piloti PPL SEP mají možnost si hodiny odlétané Dimoně zapisovat do zápisníku a prakticky si na ní odlétat celý nálet, nutný k prodloužení kvalifikace, vleky nevyjímaje. To je jeden z hlavních rozdílů oproti vlekání s UL letouny, kde nalétané hodiny pro udržení průkazu nelze uznat.

Dimona je moderní letoun a rozhodně ne nějaká srdeční záležitost. Má výborné letové vlastnosti a jasně definovanou cenu – jak pořizovací, tak provozní. Létá v létě, létá v zimě (žádné zahřívání oleje agregátem), vleká, mohou ji létat s příslušnou kvalifikací piloti PPL i GLD... má vůbec nějakou chybu? Nemá. Samozřejmě se to s létáním s Trenérem, Metasokolem nebo jiným krásným aeroklubovým letadlem nedá úplně srovnávat. Důvodem nejsou letové vlastnosti, ale vztah, který k našim odcházejícím miláčkům máme. Zatímco u Dimony můžeme poměrně přesně určit cenu každé minuty provozu, u starých dobrých kamarádů Zlinů ne. Spočítá někdo cenu za tu nádhernou historii? Šetřeme si je!

Komentář

Log v nebo create uživatelský účet do komentáře.