Home / Profily a testy

D4 BK Fascination: Rychlý, výkonný, elegantní a reprezentativní

Právem se řadí mezi technologickou špičku moderních ultralehkých letadel. Je rychlý, výkonný, elegantní a reprezentativní. Po pilotní stránce mu také není příliš co vyčítat. Nepotkáte jej na každém letišti jako jiné seriově vyráběné typy.

HK36 Super Dimona – užitečný motorizovaný kluzák

Nedávno jsme se pokusili nastínit problematiku vlekání větroňů UL letadly, a prolomit tak pomyslnou hranici mezi těmi „normálními“ a ultralighty. Představili jsme vám jeden z možných vlečných UL letounů, WT-9 Dynamic. Dnes jdeme ještě dál a přinášíme test motorizovaného kluzáku, který je již od výrobce vybaven vlečným zařízením. Vítejte ve světě, kde plachtař vleká plachtaře!

KKB-15: výjimečný český kluzák

Nových kluzáků u nás vzniká minimum, ale jsou. Na soutěžích se již čtvrtou sezónu můžeme setkat s dvěma prototypy kluzáků s tajuplným názvem.

Z-326 Trener master

Chceme vám představit jeden stroj z dlouhé řady verzí letounů Trenér. Původně tento dvoumístný školní letoun zkonstruoval ing. Karel Tomáš pro soutěž vypsanou MNO v roce 1946 na elementární školní letoun, schopný všech obratů vyšší pilotáže i školení v letu podle přístrojů.

HeliSport CH-7 Kompress: na oběd i na plovárnu s ULL vrtulníkem!

Mezi piloty letadel není víc předsudků a mylných informací než kolik se jich najde kolem letounů s rotujícími nosnými plochami. Pojďme se trochu vzdělat a podívat se na ně jinýma očima.

Striži : výjimečná akrobatická skupina

Od rudě zbarvených letounů MiG-15, 17, 19 a 21 až po MiG-29.

Dmitrij Alexandrovič Koposov: Kolokol nenapodobujte!

To pilotům radí gardový podplukovník Dmitrij Alexandrovič Koposov, zástupce velitele akrobatické skupiny „Striži“ v otázkách výchovy.

Stanislav Bajzík: Chci šířit slávu letecké akrobacie

Rozhovor se šéftrenérem české reprezentace v letecké akrobacii, ing. Stanislavem Bajzíkem.

Vladimír Peroutka: Jak C-11 je dravec (jen když máte dost rychlosti)

Tolik různých letadel jako Vladimír Peroutka pilotoval jen málokdo. Málokdo u nás také strávil ve vzduchu tolik hodin. Když se však létání stane životním osudem, je možné téměř cokoliv.

Kateřina Hlavsová, první pilotka L-39 Albatros v Armádě České republiky: Šla jsem za svým snem

Kateřinu Hlavsovou poprvé svezl na Blaníku kamarád na letišti v Podhořanech. Nebylo jí tehdy ještě ani osmnáct, ale hned věděla, že létání je pro ni to pravé. Na letišti začala trávit většinu svého volného času. Nikdo tehdy netušil, že za pár let bude s naprostou samozřejmostí usedat do kokpitu armádních proudových letounů

Baťa a létání

Pokrokový průmyslník jako jeden z prvních rozpoznal význam letecké dopravy. Paradoxně právě v letadle ukončil i svůj život.