Home / Monitor / Severní pól je dobyt!

Severní pól je dobyt!

Z pražského letiště Vodochody odstartovala ráno dne 1. dubna 2008 „Expedice North Pole 2008“ s legendárním letadlem české výroby L-200 Morava. Severního pólu dosáhla 5. dubna po 19. hodině.

Posádka složená ze dvou pilotů, bývalého automobilového závodníka ing. Petra Bolda a pilota Richarda Santuse, v něm zamířila k severnímu pólu. Expedice byla uskutečněna na počest 90. výročí založení československého letectva a 50. výročí zahájení výroby tohoto typu letadla, jež sloužilo v tuzemsku i zahraničí jako aerotaxi, kurýrní, sanitní či školní letoun.
Velkou motivací pilotů bylo ukázat kvalitu a nadčasovost letounu, který rozhodně nebyl konstruován pro arktické podmínky. Význam expedice zvýraznil fakt, že nad jejím konáním převzali záštitu ministr dopravy Aleš Řebíček, prezident Letecké amatérské asociace ČR Jan Brskovský a prezident Aeroklubu ČR Vlastimil Dvořák.
„Připravili jsme se na dva druhy nejhorších situací, a to jsou nouzové přistání do vody a přistání na ledovou kru,“ informoval Petr Bold. Ve výbavě byl nafukovací člun, speciální neoprénové obleky i kulovnice pro případnou obranu před medvědy, která nesmí podle místních předpisů ve výbavě chybět, a celá řada dalšího speciálního vybavení, včetně satelitních telefonů. První etapou byl let na trase Praha–Oslo–Tromsø. Drobná komplikace nastala v Oslu, kde se personálu letiště nepodařilo zprovoznit tankovací zařízení pro malá letadla. Posádka proto přeletěla zhruba 200 km severněji na letiště Fagernes, kde tankování proběhlo již bez problémů. Ještě týž den dorazili do norského města Tromsø – nejsevernějšího norského mezinárodního letiště. Počasí dalšího dne umožnilo absolvovat přelet Barentsova moře z Tromsø na Špicberky. Zde měla expedice zajištěný hangár a provedla kontrolu celého letounu. Prohlídka ukázala, že letoun byl po absolvování asi 3000 km v bezvadném stavu. Hodinu po startu zásobovacího letadla posádka expedice odstartovala k letu na severní pól, jehož dosáhla 5. dubna krátce po 19. hodině. Piloti obletěli severní pól a protnuli tak všechny zemské poledníky, takže „obletěli“ zeměkouli za dvě minuty. Let pokračoval na základnu Barneo, která je každoročně ruskými polárníky zřizována na plovoucí kře poblíž severního pólu. Zde při spuštěných motorech, silném větru a mrazu -25 °C natankovali ručně pohonné hmoty a odstartovali na zpáteční cestu k domovu. Přistáli na Špicberkách, odkud pokračovali po kontrole letounu a potřebném odpočinku přes Barentsovo moře s přistáním v Tromsø a Oslo do Prahy. Posádka se strojem L-200 Morava uletěla téměř 10 000 km dlouhou trasu.

Komentář

Log v nebo create uživatelský účet do komentáře.