Home / Monitor / Policejní flotila kompletní

Policejní flotila kompletní

Policejní flotila kompletní

Vidět policejní vrtulník nad Prahou není zas až taková vzácnost. Tentokrát však přistával doslova na pětníku v Praze na Spiritce. Ředitel policie ČR letecké služby plk. Vladimír Panenka zde totiž společně se svými kolegy představil sdělovacím prostředků osmý a také poslední vrtulník EC 135T2+ Eurocopter, který jeho služba dostala v říjnu letošního roku.

Program obměny policejních vrtulníků za ty nejmodernější stroje byl zahájen v roce 2003, kdy došlo k uzavření smlouvy o dodávce osmi vrtulníků EC 135 pro integrovaný záchranný systém. Postupně bylo dodáno osm strojů v celkové hodnotě 1, 441 miliardy korun. Byl tak zakončen pětiletý proces obnovy leteckého parku. Policie České republiky o ní usilovala již od roku 1997, kdy vyřadila devět již zastaralých vrtulníků Mi-2 a dva starší stroje Bo-105 CBS4.

 

IMG_7419

Vrtulník EC 135 T21 je vybaven dvěma francouzskými motory Turbomeca Arrius 2B2 o výkonu dvakrát 609 kW, které zajišťují vysokou letovou bezpečnost a spolehlivost. „Motory jsou vlastně předimenzovány, mají větší výkon než vrtulník potřebuje, vysvětluje palubní inženýr Jan Kafka. „Hlavní míra bezpečnosti vrtulníku spočívá v tom, že nikdy nevyužívá plný výkon pohonných jednotek.“

 

Stroj pojme až pět osob, ve spodní části je vybaven podvěsným zařízením, které slouží k evakuaci osob z nepřístupného terénu. Hmotnost prázdného vrtulníku je 1 880 kilogramu a užitečný náklad 955 kilogramu. Dolet je pak 641 kilometru.

Screenshot on 2009-06-21 at 21.12.39

Komentář

Log v nebo create uživatelský účet do komentáře.