Home / Monitor / Alitalia, arrivederci!

Alitalia, arrivederci!

Alitalia, arrivederci!

Italská letecká společnost zbankrotuje i po dlouholeté snaze Italské vlády vyhledat pro ni strategického partnera. Důvodem je nesouhlas odborů s kroky, které by vedly k záchraně části společnosti.

Přestože italská média spekulují o možné fúzi s některými společnostmi a konsorcii, z nichž některá před časem měla o Alitalii zájem, krachu společnosti již nic nezabrání. Podle informací agentury Reuters nejmenovaný člen představenstva aerolinií potvrdil, že letový plán bude zachován jen do doby, než dojdou peníze na nákup paliva. Očekává se, že Alitalia bude létat do pondělí 22. září.
Alitalia je dlouhodobě v dluzích, a to prakticky od svého vzniku. Vysoké ceny pohonných hmot, mediální kampaň kolem nedobré finanční situace firmy a časté stávky odborů akcelerovaly pád společnosti. Vláda Silvia Berlusconiho se na poslední chvíli snažila vytvořit konsorcium italských investorů Compagnia Aerea Italiana (CAI), které by dokázaly převzít letadlový park, vytvořit novou leteckou společnost a tu později spojit s italskou Air One. Zbytek Alitalia měl být zlikvidován nebo prodán. Italská vláda musela kvůli tomuto plánuv srpnu pozměnit bankrotový zákon. Krach Alialia je špatnou zprávou právě pro Berlusconiho, který záchranu Alitalia sliboval ve svém volebním programu. Finance měly pocházet hlavně z domácích zdrojů. Stát vlastní ve společnosti Alitalia 49,9 % akcií.
Plán konsorcia CAI zahrnoval mimo jiné prodloužení pracovní doby a snížení počtu pracovních míst o 3000. Během čtvrtečního jednání s odbory v čele s předákem Raffaelem Bonannim ale zástupci CAI nenašli společnou řeč a svoji nabídku stáhli. Správce konkurzní podstaty Augusto Fantozzi chce zahájit likvidaci aerolinek v nejbližších dnech. O práci nejspíš přijde všech 20 000 zaměstnanců.
Odborové skupiny Alitalia jsou častými stávkami pověstné. Na začátku roku zabránily dohodě, kdy společnost Alitalia měla koupit skupina Air France-KLM.

Komentář

Log v nebo create uživatelský účet do komentáře.